S obzirom da ste ovde, verovatno razmišljate o tome da počnete da se bavite dekupažom. Možemo vas ohrabriti i reći da je dekupaž lepa, a istovremeno jednostavna i pristupačna tehnika. Nećemo upućivati obeshrabrenja i govoriti o tome da iziskuje dosta novca i vremena, jer smatramo da i nije baš tako.
Koliko je novca neophodno?
Što se tiče novca - najneophodnije vam je ono što se zapravo ne može kupiti: osećaj za kolorit, smisao za kompoziciju, malo preciznosti i malo više kreativnosti. Sigurni smo da sve to posedujete i da vas je upravo to i dovelo na ovaj blog. Jeste istina da će vam biti potrebne i stvari koje morate kupiti i izdvojiti novac za njih, ali su to sitnice u odnosu na ono što ćete dobit kao krajnje rezultate. A kada govorimo o vremenu, dekupaž zaista nije zahtevan ni po tom pitanju - možete mu se posvetiti dva, tri ili pet sati u kontinuitetu, a možete se jednom radu vraćati i više puta na po 15 munuta kada vam obaveze dozvole (proces rada to dopušta).
Ovom prilikom, kao početak priče o jednoj tehnici sa dugom istorijom, pišemo o materijalu koji morate pripremiti pre nego se prvi put upustite u „dekupažiranje“.
Predmet za ukrašavanje
Počnite od predmeta koji planirate da ukrasite - Podloga može biti od drveta, stakla, metala, keramike ili porcelana, pa i tekstila... Zapravo, može to biti bilo šta, samo, vodite računa kakvu pripremu koja podloga zahteva i koje materijale može podneti.
Za prvi rad odaberite predmet manjih površina, možete da iskoristite nešto što već imate kod kuće i date mu novi izgled: kutijica, tegla, drvena ploča, nešto na čemu ćete, praktično, provežbati. A već za sledeći rad možete sebi nabaviti neki od predmeta namenjenih za kreativni rad.
Primiranje podloge
Primer (neko će reći prajmer) - Možda vam ne zvuči poznato, ali obratite pažnju na ovaj proizvod. Nanosi se kao pripremni sloj i neophodan je ako planirate da radite na staklu, metalu, plastici ili lakiranim površinama. Primer će pomoći da se slojevi koje nanosite nakon njega vežu za podlogu i kasnije ne gule sa nje. Za stvari poput sapuna, sveća ili tekstila vam neće biti potreban.
Akrilne boje za dekupaž
Nakon primera za podlogu (ili u nekim slučajevima direktno na podlogu) biće potrebno da nanesete akrilne boje. Poželjno je da imate svetlije nijanse poput slonove kosti, bele, puder roze, jer će se štampa sa salvete bolje videti i lepše izgledati na svetloj podlozi. I uz to par tamnijih boja (braon, maslinasto zelenu) koje ćete koristiti za postizanje efekata starine (pojasnićemo kroz naredne blogove). Dovoljno će biti 4-5 boja za početak, a kasnije ćete paletu proširiti prema svojim potrebama.
Lepak za dekupaž
Čućete ili pročitati da u ovu svrhu možete koristiti i bilo koji lepak za drvo, međutim, nakon dosta eksperimenata sa lepkom, savetujemo da koristite onaj koji je namenjen baš za dekupaž. Njegova gustina je prilagođena za potrebe ove tehnike, nema previše vode u sebi, suši se brzo i najbitnije - kada se osuši ne požuti. Postoji još jedan praktičan proizvod na ovu temu, a to je lak i lepak za dekupaž - jedan proizvod koji možete da koristite i kao lepak i kao završni, zaštitni sloj.
Salvete za dekupaž
Kažemo salvete, jer pričamo o dekupažu za početnike, ali nije to jedino što možete koristiti. Mogu to biti različiti štampani motivi, pirinčani papir, ukrasni papiri, fotografije, isečci iz novina ili kanapi. Međutim, svi ti drugi materijali zahtevaju dodatne pripreme pa ćemo, za sada, samo o salvetama jer je sa njima najlakše raditi, a efekat je najlepši, rekla bih. Možete upotrebiti bilo koju troslojnu salvetu sa motivom koji vam se dopada, s tim da vam je potreban samo prvi sloj na kom je štampa. Njih možete kupiti na komad, danas ih ima u ponudi sa različitim, bogatim motivima.
Lak za dekupaž
Završni lak za dekupaž će fiksirati slojeve i zaštititi rad od spoljašnjih uticaja. Potreban vam je akrilni lak (na vodenoj bazi) koji je bezbojan i providan, a možete ga naći u mat ili sjajnoj varijanti. Takođe, kao što smo već rekli postoji proizvod koji je lak i lepak u jednom pa isti proizvod možete koristiti i za jednu i ya drugu svrhu.
Četkice za dekupaž
Za početak, neka to budu 3-4 ravne četkice različitih širina. Koristićete ih za nanošenje primera, akrilne boje, za nanošenje lepka i ravnanje salveta i za lakiranje. Takođe, možete imati i nekoliko četkica sa sunđerom kojima je lakše nanositi boju na veće površine.
Makaze
Naravno, često će vam biti potrebne za različita seckanja. Nekada je nezgodno seći tanane slojeve salveta njima, pa ćemo vam otkriti nekom prilikom kako to da radite pomoću četke i vode. Pored makaza, imajte pri ruci i komad fine šmirgle, trebaće vam kada nanosite više slojeva boje i za efekte koji se prave pomoću vintage (starinski izgled) medijuma. Obezbedite i mušemu ili stare novine kojima biste zaštitili radnu površinu i nešto ubrusa ili starih krpica.
Ovo bi bila osnova, ali jedna ozbiljna osnova sa kojom se i te kako mogu napraviti prava mala umetnička dela. Kako se budete zaljubljivali u ovu tehniku (što će se sigurno dešavati, moramo vas upozoriti na to), porašće i potreba za novim materijalima za dekupaž, medijumima i priborom poput laka sa efektom pukotina, vintage medija, voštanih pasti, akrilnog laka sa šljokicama, a možda poželite svom delu da date posebnost olovkom sa tečnim biserima.
I još jedna stvar - slobodno budite važni dok seckate i lepite. Ja se uvek tako osecam dok se bavim dekupažom od kada sam čitala o njegovoj istoriji i saznala informaciju da su se njime ranije (od 12. veka čak) bavili isključivo pripadnici najviših slojeva (bilo je jako teško doći do materijala, a pritom je bio i izuzetno skup). Ta činjenica i sam proces rada me malo ponesu u prošlost, pa se onda vratim 21. veku i tome da sam prava srećnica što sam tu gde jesam i što mogu tako lako doći do materijala.