Na našoj stranici koristimo digitalne kolačiće (cookies). Korišćenjem naše stranice, slažeš se da se neki kolačići preuzimaju od strane tvog pretraživača.

Sve što treba da znate o Enkaustika tehnici?

04.04.2018

Sve što treba da znate o Enkaustika tehnici?

Enkaustika, naravno, nije tehnika u kojoj se isključivo koristi pegla (kao izvor toplote) i voštane boje koje se na toj toploti tope, već je u pitanju veoma stara slikarska tehnika, a pegla i voštane bojice su samo odgovor modernog vremena i logičan nastavak na nju. Na našem prostoru je poslednjih godina zaživela kao strašno interesantan hobi, ali hobi namenjen najtalentovanijim i najstrpljivijim kreativcima.

Radovi nastali ovom tehnikom mame nežnim koloritom i finim i mekim stapanjima boja. Enkaustika vas verovatno privlači i time što sve što bi vam bilo potrebno imate tu oko sebe - voštane boje, pegla i papir. Međutim, nemojte je shvatiti olako jer je potrebno dosta vežbe i iskustva za ovako sjajne radove.

Šta je potrebno za enkaustiku

Papir

Za ovu tehniku neophodno je da imate gladak i „mastan“ papir. Ako će vam biti jasnije, to je papir na kom se obično štampaju kalendari, pa se jednostavno možete poslužiti zadnjom belom stranom sa starog kalendara. Ukoliko papir tražite u štampariji pitajte za kunsdruk papir. Ili potražite papir za fotografije, koji je i najidealniji za ovu tehniku.

Voštane bojice

Boje koje ćete koristiti su voštane bojice. Mogu to biti bilo koje voštane bojice, ali obično one koje su namenjene profesionalcima daju bolje rezultate jer su jače pigmentovane i nijanse su bogatije i prirodnije. Što više nijansi imate, biće vam lakše da radite i dela će biti bogatija i profesionalnija.

Pegla

Iako ste pomislili da pegla neće biti problem jer to sasvim sigurno imamo svi kod kuće, ipak može biti. Radi se o tome da morate imati peglu koja nema opciju peglanja na pari, pa samim tim nema ni rupice na ploči. Uglavnom smo ih svi zamenili ovim modernijim varijantama, pa je moguće da vama baš takva pegla stoji upakovana negde u podrumu ili na tavanu.

Inače, u prodaji se mogu naći male pegle namenjene baš za ovu tehniku, ali smatramo da je to investicija koju trebate ostavit za momenat kada shvatite da vam enkaustika leži i da ste se baš, baš zaljubili u efekat otopljenog voska na papiru.

Ubrusi, mušema, štapići...

Kuhinjski papirni ubrusi će vam služiti da čistite peglu između slikanja različitim bojama - ovo je neophodno kako ne biste dobili prljave tonove. Zaštitite prostor na kom radite mušemom kako ne biste trošili kasnije vreme na skidanje osušenog voska sa radnih ploča i stolova. A štapićima ili sličnim alatkama ćete moći da intervenišete na još uvek toplom vosku na papiru.

Kako slikati peglom i voštanim bojicama

Nakon što ste zaštitili prostor na kome ćete raditi i pripremili peglu, papir i voštane boje, predlažemo da papir fiksirate za podlogu. Ovo je jedna brza tehnika u kojoj papir ume polaziti za peglom, a vama će ruke biti zauzete drugim sitnicama te može biti nezgodno. Uključite peglu i temperaturu podesite na najnižu (možda ćete morati svoju peglu da podesite i na jaču temperaturu da bi se vosak pravilno otopio, zavisno od njene jačine, ali nikako ne sme biti pregrejan kako se ne bi stvarali mehurići).

Držite peglu okrenutu pločom na gore i voštanim bojicama crtajte i šarajte po vrućoj ploči kako bi se boje rastopile i postale tečne. Možete nanositi samo jednu nijansu ili više njih, razmišljajući unapred o rasporedu boja koji se otiskivanjem treba pojaviti na papiru. Na papir možete otisnuti celu ploču, ili možete samo vrhom pegle dotaknuti papir i tako dobiti tačke ili linije (za iscrtavanje ptica na pejzažu, na primer).

Otiskom pegle na čijoj se ploči nalaze rastopljene boje ostavićete obojeni trag, a kakav će to trag biti zavisi od toga kako ste se peglom kretali po podlozi - spori, iseckani potezi za rezultat će imati vidljve valove, a brzim potezima ćete ostavljati ravne i pravilno pokrivene površine. Boja će se gotovo istog momenta osušiti i stegnuti, ali ćete moći ponovo da je rastopite narednim prislanjanjem pegle na papir.

Kao i u svakoj tehnici i ovde ima tajni koje majstori sebično čuvaju, a pomoću kojih se mogu postići bolji rezultati. Jedna od tih tajni je upotreba sveće, ili bilo kog komada neobojenog voska - kada želite da dobijete transparentnu boju poslužite se ovim trikom i pre bilo koje druge boje na ploču nanesite bezbojan vosak.

Bez straha, smelo, ali pažljivo, jer ipak u ruci imate moćnu i vruću spravicu. I naravno, pohvalite nam se radovima!

OWJjNz