U jednom od prethodnih tekstova smo pisali o materijalima i alatima kojima se morate opremiti pre nego se upustite u dekupaž, pa smo se složili da bi bilo zgodno uputiti vas i detaljnije u to na kojim sve podlogama možete raditi, odnosno, od kog materijala mogu biti predmeti koje ćete „dekupažirati“. Svi smo na početku imali dilemu na čemu se „sme“ raditi, na čemu ne, a osim toga i dilemu kako pripremiti površinu i kako se kasnije ophoditi prema ukrašenim predmetima. Zato smatramo da bi bilo korisno popričati ovog puta upravo na temu stvari kojima možete dati novi izgled pomoću dekupaža i kakvu pripremu te stvari zahtevaju.
Po tradiciji, za dekupaž su rezervisane drvene površine. I danas je drvo najzastupljenije kao podloga za ovu tehniku, pa ćemo najviše vremena posvetiti priči o pripremi drvenih komada. Ako niste od strpljivih i deo oko pripreme ubija vašu volju i kreativnost, možete se odlučiti da kupite neki od predmeta za kreativni rad i odmah prionuti na glavni deo posla. Ako ste se pak odlučili da renovirate i ukrasite svoj stari stočić, komodu ili kutiju za nakit, moraćete da se pozabavite pripremom. Sledite naredne korake i budite bez brige.
1. Proverite da li na drvetu ima plesni i buđi. Ako su prisutne možete ih ukloniti alkoholom, sirćetom ili sredstvom iz farbare koje je namenjeno za to.
2. Ima slojeva stare boje koji su ispucali i ljušte se? Pametno je da uklonite sve jer će otpasti svakako, pre ili kasnije. Takođe, dobro bi bilo da su prelazi između delova gde ima boje i onih sa kojih je oljuštena glatki (upotrebite na kratko finu šmirglu ako niste sigurni).
3. Ukoliko vaš plan rada to zahteva, uklonite sve kukice, bravice, ručke i šarke sa nameštaja, pa rupe od šrafova popunite lepkom za drvo i ošmirglajte. Ako nije neophodno, možete ih jednostavno obojiti (voštanom pastom, na primer) i poštedeti sebe od problema oko uklanjanja i zamene.
4. Pažljivo očistite svu prašinu, prljavštinu i garež sa rastvorom vode i deterdženta, pa ostavite da se potpuno osuši.
Sledeće što je potrebno je da dobro zagledate svoju podlogu i slojeve boja na njoj.
Moguće je da ispred sebe imate:
5. Drvo koje ranije nije tretirano bojama i lakovima – možete ga samo ošmirglati, ako je potrebno. Uverite se da je čisto i suvo i slobodno krenite sa uobičajenom procedurom (primer, akrilna boja, lepak i salvete...).
6. Ako je površina bojena i lakirana ranije i ako ste sigurni da je korišćena boja na vodenoj bazi koja je mat, možete sasvim normalno nanositi sledeći sloj.
7. Za slučaj da je površina ima visok sjaj a uverili ste se da je korišćena boja na vodenoj bazi, dobro bi bilo ošmirglati je malo da bi boja koju ćete sledeću naneti imala za šta da se „uhvati“.
8. Ako na drvetu ima boje i ako zaključite da je na uljanoj bazi, najbolje bi bilo ošmirglati je u potpunosti i doći do boje drveta (kombinovanje uljanih i akrilnih boja nikako nije preporučljivo, jer kao što znate, voda i ulje su supstance koje se ne mešaju i ne podnose najbolje pa bi bojeni slojevi bili kratkog veka – počeli bi da pucaju i ljušte se).
9. Iverica - Ako imate posla sa ivericom ili sličnom vrstom podloge koja nema moć upijanja, potrebno je da je blago ošmirglate kako bi sloj boje koji ćete naneti bolje prijanjao i zadržao se. Naravno, nakon šmirglanja dobro očistite svu prašinu koja je nastala u tom procesu. Preporučujemo i da obavezno koristite primer na ovom tipu podloge. Od ovog materijala obično su napravljeni ormarići u kupatilu i kuhinji.
I bez obzira što ste nekad sigurni u to kako je tretirano drvo pre nego što je došlo kod vas na ulepšavanje, uvek je dobro testirati površinu na to koliko dobro prima boju i primer. Nanesite boju na mali deo, ostavite da se osuši preko noći i ujutru proverite noktom da li se boja guli. Ako se to dešava, moraćete da posvetite više vremena pripremi - šmirglanju i primiranju.
Eugeneorisp 01.05.2017 15:50 Eugeneorisp http://guod.me/es/chocolate-slim-mi-opinion-acerca-de-la-bebida-d e-chocolate-para-la-perdida-de-peso.html |